RoboCup Junior Soccer – 2014 Final Results

We would like to say Thank You for participating in RoboCupJunior 2014!

The final rankings of the games and the list of winners of the awards are shown bellow. Congratulations to all of you!

Individual games:

Superteam games:


Thank you for participating in RoboCupJunior!
– RCJ Soccer Organizing Committee

 

RoboCupJunior 2014 Soccer Awards

Light Weight Primary

 

World Champions (Trophy): AGSG2

Best Regular Game Players

  • 1st Place (Trophy): Team of Gongyuan Road Primary School
  • 2nd Place (Trophy): AGSG2
  • 3rd Place (Trophy): VICTORY

Best Robot Design

  • 1st Place (Trophy): VICTORY
  • 2nd Place (Certificate): Shadow MINI
  • 3rd Place (Certificate): Dalton Team

Best Team Work

  • 1st Place (Trophy): Dalton Team
  • 2nd Place (Certificate): Los Galácticos
  • 3rd Place (Certificate): Mini Craques CHS

Best Interview

  • 1st Place (Trophy): FRF Goalforce
  • 2nd Place (Certificate): Shadow MINI
  • 3rd Place (Certificate): Ulany

Best Poster

  • 1st Place (Trophy): Ball Busters

Superteam World Champions, 1st Place (Trophy): Superteam „Tiger Robots“

  • Dalton Team
  • Los Galácticos
  • Shadow MINI
  • Team of Gongyuan Road Primary School
  • Ulany

Best Superteam Communication, 1st Place (Certificate): Superteam „Mix“

  • Ball Busters
  • Mini Craques CHS
  • Sumosang
  • VICTORY

Light Weight Secondary

World Champions, 1st Place (Trophy): Spqr (galilei)

Best Regular Game Players

  • 1st Place (Trophy): Alpha Force
  • 2nd Place (Trophy): SagerSoccer
  • 3rd Place (Trophy): Luwan Senior High School

Best Robot Design

  • 1st Place (Trophy): Eridanus
  • 2nd Place (Certificate): Helveticrobot
  • 3rd Place (Certificate): MonoChrome XT

Best Team Work (Certificate)

  • Format
  • Helveticrobot
  • Robotic’s Lab UTCAM Light
  • souen
  • We Wanna Win

Best Interview

  • 1st Place (Certificate): Marconi New Football Team
  • 1st Place (Certificate): mljp-­‐robotics
  • 3rd Place (Certificate): SACRABOL

Best Poster

  • 1st Place (Trophy): Format
  • 2nd Place (Certificate): farzanegan6
  • 3rd Place (Certificate): SACRABOL

Superteam World Champions, 1st Place (Trophy): Superteam „Super Blades“

  • farzanegan4
  • Eridanus
  • Robotic’s Lab UTCAM Light
  • Shenzhen Experimental School
  • XLC Padawans

Best Superteam Communication, 1st Place (Certificate): Paraiba Super Team

  • Alpha Force
  • farzanegan6
  • Marconi New Football Team
  • Roboticus
  • Souen

Open League

 

World Champions, 1st Place (Trophy): NJRT

Best Regular Game Players

  • 1st Place (Trophy): The Affiliated High School of South China Normal University
  • 2nd Place (Trophy): farzanegan1
  • 3rd Place (Trophy): NJRT

Best Robot Design

  • 1st Place (Trophy): Bodenseehaie
  • 2nd Place (Certificate): kherad
  • 3rd Place (Certificate): LG-­‐Robots

Best Team Work (Certificate)

  • LG-­‐Robots
  • AEIOU
  • MUNAKO-­‐Amaterasu
  • SFXRFC

Best Interview

  • 1st Place (Trophy): botnroll.com
  • 2nd Place (Certificate): IronBot
  • 2nd Place (Certificate): kherad

Best Poster

  • 1st Place (Trophy): MUNAKO-­‐Amaterasu
  • 2nd Place (Certificate): Cardano Robotix
  • 2nd Place (Certificate): emam javad
  • 2nd Place (Certificate): SFXRFC

Superteam World Champions, 1st Place (Trophy): Superteam „SurfboardTeam“

  • Dunkle Macht
  • Manetti
  • Xi‘An GaoXin No.1 High School
  • emam javad
  • IronBot

Best Superteam Communication, 1st Place (Certificate): Superteam „World Champions“

  • Gcraud
  • LG-­‐Robots
  • Captin Mageed
  • SFXRFC

Spirit Of RoboCup Award (Certificate): Superteam „SurfboardTeam“

  • Dunkle Macht
  • Manetti
  • Xi‘An GaoXin No.1 High School
  • emam javad
  • IronBot